Cena: od 180 zł.
Nasza oferta skierowana jest do rodziców i opiekunów dzieci w wieku od 7 lat. Psycholog dziecięcy przyjmuje w Katowicach przy ul. Raciborskiej 22/8 i w Bielsku-Białej przy ul. Barlickiego 15. Jedno spotkanie trwa 50 minut. Ich ilość zależna jest od potrzeb i charakteru zgłaszanych trudności.
Kiedy do psychologa dziecięcego?
Warto udać się do psychologa, gdy rodzic czuje się zaniepokojony rozwojem swojego dziecka. Może to być wtedy, gdy pojawia się problem w jego codziennym funkcjonowaniu. Trudności te mogą się wiązać np. z jedzeniem, snem, trudnościami w adaptacji, czy też niepokojącymi zachowaniami. Psycholog pomoże również rozwiązać problem, gdy pojawiają się zaburzenia w obszarze emocji, trudności w relacjach, a także różnego rodzaju lęki.
Rozwód rodziców, śmierć, choroba bliskiej osoby lub inne trudne doświadczenia są sytuacjami, w których taka pomoc może być przydatna. Do psychologa warto udać się również wtedy, gdy potrzebujemy szeroko rozumianego poradnictwa w kwestiach wychowawczych.
Czym zajmuje się psycholog dziecięcy?
Jest to osoba obiektywna, która w niewartościujący sposób pomoże się przyjrzeć funkcjonowaniu dziecka oraz jego rodziny. Wbrew pozorom psycholog pracuje nie tylko z małym pacjentem, ale z jego całym środowiskiem. Ma za zadanie zlokalizować źródło problemu oraz wdrażając odpowiednie działania pomóc go rozwiązać. W zależności od potrzeb działania te mogą mieć formę poradnictwa, krótko i długoterminowych oddziaływań terapeutycznych czy zalecenia konsultacji u innych specjalistów.
Jak wygląda wizyta u psychologa dziecięcego?
Pierwsza wizyta u psychologa dla dzieci ma zawsze charakter konsultacyjny i bierze w niej udział rodzic/rodzice bez dziecka. Na pierwszej wizycie zbierany jest wywiad mający na celu określić poziom rozwoju dziecka, jego trudności oraz sposób funkcjonowania. Wspólnie ustalamy cel pracy i oczekiwania. Warto zabrać ze sobą na to spotkanie opinie od innych specjalistów (np. fizjoterapeuty, innego psychologa), opinie z przedszkola/szkoły, książeczkę zdrowia dziecka, opinie lekarskie – oczywiście jeżeli takową dokumentację posiadamy. W zależności od problemu, z którym przychodzicie, ustalamy jak mają wyglądać nasze kolejne spotkania.
Spotkanie z dzieckiem często przybiera formę zabawy, jest prowadzone w przyjazny dla niego sposób, adekwatnie do etapu rozwoju. Psycholog przygląda się takim obszarom, jak: kompetencje społeczne i poznawcze, sprawność fizyczna, komunikacja, funkcjonowanie zmysłów, emocje i zabawa, a także więź z rodzicem. Wizyty mają na celu poznanie zarówno dziecka jak i jego otoczenia. Przyglądając się funkcjonowaniu całego systemu psycholog wnikliwie poznaje problem oraz pomaga znaleźć rozwiązanie.
Pamiętaj, że psycholog jest osobą, która jest daleka od krytyki i oceniającej postawy względem Ciebie czy Twojej rodziny. Ma za zadanie udzielić wsparcia Twojemu dziecku i rodzinie oraz pomóc przywrócić jej równowagę, wykorzystując do tego Twoje mocne strony jako rodzica i naturalny potencjał dziecka.